


- Úvod
- Biely čaj
Biely čaj
Ak by sme mali biele čaje zaradiť na stupnicu oxidácie medzi zelené a čierne, bolo by to tesne vedľa zelených. Biely čaj sa spracúva najšetrnejším spôsobom a totiž po zbere sa necháva rovnako ako ostatné typy vädnúť. Počas procesu vädnutia sa rozvíjajú delikátne arómy a súčasne prebieha veľmi jemná oxidácia enzýmov v listoch. Následne sa čaj suší. V porovnaní so zeleným čajom tak absentuje krok, v ktorom by sa enzýmy tepelne stabilizovali, aby sa zabránilo ďalšej oxidácii. Čaj preto po vysušení pomaly ďalej oxiduje. Čítať viac.
Tajomstvo bielych čajov odhalené?
O bielych čajoch sa žiaľ píše veľké množstvo mystifikujúcich neprávd a výmyslov. Zväčšej časti je to pravdepodobne snaha o marketingovú senzáciu a z menšej možno nevedomosť a túžba po mystične. V tomto smere žiaľ musíme zákazníkov sklamať, nakoľko pestovanie a spracovanie bieleho čaju nie je o nič mystickejšie ako pestovanie a spracovanie Frankovky v Modre.
Biele čaje sú pôvodne úzko regionálnym typom spracovania, ktoré sa vyvinulo v čínskej provincii Fujian. Známe sú najmä dve oblasti, kde sa robí prevažne biely čaj a to Fuding a Zhenghe. Každá má svoje nuansi spracovania ale vo všeobecnosti sa biele čaje z Fujian na seba podobajú. Väčšinou sa používajú špecifické lokálne kultivary určené na biely čaj (DA HAO, DA BAI, XIAO HAI).
Až v priebehu 20. storočia sa tento typ spracovania rozširuje v podstate do všetkých končín čajového sveta. Pestovanie bieleho čaju prebieha štandardne, teda rovnako ako pri iných typoch čaju. Spracovanie prebieha spôsobom, ktorý bol vyššie popísaný. Nezbierajú ho výlučne panny, dievčatá a ženy, nezbiera sa ani nesuší len za splnu mesiaca a čajové záhrady nie sú posvätné.
Ak nemáte čaje z organických, alebo naturálnych záhrad, tak sú pravidelne chemicky ošetrované ako všetky čajové záhrady v Číne. Z tohto dôvodu Vám ponúkame čaje (nie len biele) o ktorých pôvode vieme čo najviac a ktoré sú testované na prítomnosť rezíduí pesticídov.
Účinky bieleho čaju
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že všetky typy čajov majú viac-menej rovnaké účinky. Preto aj o bielych platí to, čo ste si mohli prečítať o zelených čajoch, aj keď je pravda, že práve zelené čaje majú najväčší podiel prospešných polyfenolov. V tradičnej čínskej medicíne sa bielym čajom pripisujú nasledujúce účinky:
- Môže znížiť zápal spôsobený reumatoidnou artritídou.
- Zmierňuje vylučovanie inzulínu.
- Odstraňuje z tela prebytočné teplo a detoxikuje.
- Vysoký zdroj vitamínu A môže zabrániť suchým očiam a šeroslepote.
- Môže znížiť následky ožiarenia a zabrániť poškodeniu DNA
Zrenie
Ako už bolo spomenuté pri bielych čajoch neboli enzýmy tepelne stabilizované, a tak aj napriek vysušeniu lístkov naďalej pomaly prebieha proces oxidácie. Práve vďaka tomuto procesu (aj mnohým iným, ktoré nie sú do detailu preskúmané) sa biele čaje s postupom času menia - zrejú. V Číne sa o bielych čajoch hovorí: "Je to čaj v prvom roku, liek po 3 rokoch a poklad po siedmich rokoch." Nie je možné porozumieť všetkých detailom tejto premeny, ale na úrovni arómy sa zrenie prejavuje v zmene z pôvodných jemných kvetinkových a vegetálnych aróm smerom ku čerstvému ovociu, zrelému ovociu, sušenému ovociu až medu, či včeliemu vosku. Chuť sa stáve postupne hutnejšia výraznejšia. Qi - teda energia čaju (rozumej účinok) sa stáva jemnejšia, kofeín postupne degraduje a tak vyzretý čaj už nie je tak povzbudivý ako čerstvý.
Ako pripraviť biely čaj?
Aj čo sa týka prípravy panuje ohľadom bielych čajov množstvo nesprávnych informácií. Často sa stretnete s informáciou, že biele čaje treba zalievať jemnejšou vodou. Opak je však pravdou. Biele čaje sú naozaj svojou povahou skôr jemné. Dôvodom je, že chuť a aróma sa tvorí iba počas procesu vädnutia a žiadne ďalšie zásahy (ktorých cieľom je podporiť chuť a arómu) sa nerobia.
Práve preto je treba biele čaje zalievať výraznejšou vodou a na dlhší čas, poprípade použiť väčšie množstvo lístkov. V opačnom prípade sa môže stať, že budete popíjať nevýrazný vodový nápoj. My odporúčame použiť teplotu vody okolo 90-95°C. Ak sa Vám stane, že Váš čaj pri tejto príprave nie je dobrý - príčinou môže byť starý, alebo zle skladovaný čaj, alebo veľmi nízka trieda. Preverte si svojho dodávateľa.
Sypané biele čaje v našej ponuke
V našej ponuke nájdete primárne biele sypané čaje z Číny, z provincie Fujian a Yunnan, ale pravidelne túto ponuku rozširujeme o čaje z rôznych zaujímavých končín ako Africka, Gruzínsko, Japonsko alebo Taiwan. V popise nájdete detailné informácie ohľadom zberu, odrody a občas aj priamo fotky z farmy.