Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 10-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 50,10 € a máte dopravu ZADARMO
  • Štítky blogu
Blog
Prečo sa voláme Literárna čajovňa?
31.01.2023
Prečo sa voláme Literárna čajovňa?
Často sa nás pýtate, prečo sa voláme tak ako sa voláme. Je pravda, že názov môže pôsobiť mätúco a človek si pri ňom nepredstaví obchod s čajom ani fir... čítať celé
Aký čaj si vybrať: sypaný alebo sáčkový? Aký čaj si vybrať: sypaný alebo sáčkový?
Sáčkové čaje majú svoje nesporné výhody. Sú ľahko zohnateľné, keďže ich predávajú v každých potravinách, ich príprava je veľmi jednoduchá a spravidla ... čítať celé
Viete, ako si vybrať kvalitný čaj? Viete, ako si vybrať kvalitný čaj?
O kvalite čaju už dnes nájdeme množstvo článkov na internete. Takmer každý čajový eshop má takýto článok a to bez ohladu na to, či predáva kvalitný ča... čítať celé
Zobraziť všetky články
Novinky na email

Poprosíme vás o súhlas so zasielaním emailov na vašu emailovú adresu:

Kedykoľvek sa môžete sa odhlásiť kliknutím na odkaz v pätičke našich emailov. Viac informácii ohľadom ochrany súkromia nájdete tu.

Používame Mailchimp ako našu marketingovú platformu. Kliknutím vyššie na prihlásenie sa odberu emailov schvaľujete, že vami zadané informácie budú zaznamenané v v Mailchimpe pre potreby spracovania. Viac o ochrane súkromia v Mailchimpe nájdete tu.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Prečo sa voláme Literárna čajovňa?
31.01.2023

Prečo sa voláme Literárna čajovňa?

Často sa nás pýtate, prečo sa voláme tak ako sa voláme. Je pravda, že názov môže pôsobiť mätúco a človek si pri ňom nepredstaví obchod s čajom ani firmu dovážajúcu čaje z Ázie, ponúkajúcu veľkoobchod pre ďalšie čajovne, kaviarne či reštaurácie. Na začiatku nášho príbehu sme boli miesto spojené s literatúrou rovnako ako s čajom. Predávali sme u nás knihy z vydavateľstva DharmaGaia, neskôr pribudol antikvariát. Často sme robievali krsty alebo čítačky kníh. Ako sme sa vyvíjali darilo sa nám pracovať so stále lepšou kvalitou čaju a cesty po Ázii nás inšpirovali a ovplyvnili náš pohľad na priestor v ktorom sa má čaj predávať a podávať. Literatúra sa postupne dostala do úzadia. Názov ostal.

Názov Literárna čajovňa však nie je len akousi upomienkou na minulý charakter nášho priestoru. Odkazuje aj na kultúrny charakter čaju. Čaj nie je len produkt, potravina, nápoj určený na uhasenie smädu alebo zlepšenie zdravia. Je to nápoj stojaci uprostred bohatého kultúrneho kontextu, plný významov a súvislostí. A to je jedna z vecí, ktorá nás na čaji baví, zaujíma a priťahuje. Spojenie čaju so Zenovým budhizmom či Taoizmom, s meditačnou praxou. Spojenie s poéziou, kaligrafiou (alebo širšie poňaté s výtvarným umením) a vzdelanosťou. Spojenie so svetom gastronómie ale aj so zdravým životným štýlom.  A samotné čajové umenie ako cesta životom, cesta sebazdokonalovania a praxe.

Keď si nalejeme misku čaju vidíme tam viac ako len vývar z bylinky. Vidíme tam úsilie farmára vytvoriť dobrý a kvalitný produkt, niekoľko tisíc rokov dlhú históriu, vodcov konských karaván, ktorý prekonávali vysoké hory a hlboké údolia keď viezli čaj do Tibetu a ďalej, okamih v ktorom je prítomný celý vesmír aj vlastná plnosť, stredovekých čínskych literátov tvoriacich nad miskami čaju bohatú kultúru, japonských samurajov cibriacich svoje umenie boja a sebaovládania do dokonalosti...  A nakoniec tam vidíme samých seba. Vo svojej samote, alebo v spoločnosti našich blízkych. Vo svojej obyčajnosti a jednoduchosti. Čaj je oknom do sveta aj zrkadlom do duše.

Keď nás navštívite uvidíte obchod s kvalitnými čajmi, s možnosťou posedenia a zážitku z tradičného servírovania. Keď sa ale lepšie prizriete, možno uvidíte aj všetko to, o čom som tu písal. A možno to už dávno poznáte z vlastných chvíľ nad čajovou miskou.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi