Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 10-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 50,10 € a máte dopravu ZADARMO
  • Štítky blogu
Blog
Prečo sa voláme Literárna čajovňa?
31.01.2023
Prečo sa voláme Literárna čajovňa?
Často sa nás pýtate, prečo sa voláme tak ako sa voláme. Je pravda, že názov môže pôsobiť mätúco a človek si pri ňom nepredstaví obchod s čajom ani fir... čítať celé
Aký čaj si vybrať: sypaný alebo sáčkový? Aký čaj si vybrať: sypaný alebo sáčkový?
Sáčkové čaje majú svoje nesporné výhody. Sú ľahko zohnateľné, keďže ich predávajú v každých potravinách, ich príprava je veľmi jednoduchá a spravidla ... čítať celé
Viete, ako si vybrať kvalitný čaj? Viete, ako si vybrať kvalitný čaj?
O kvalite čaju už dnes nájdeme množstvo článkov na internete. Takmer každý čajový eshop má takýto článok a to bez ohladu na to, či predáva kvalitný ča... čítať celé
Zobraziť všetky články
Novinky na email

Poprosíme vás o súhlas so zasielaním emailov na vašu emailovú adresu:

Kedykoľvek sa môžete sa odhlásiť kliknutím na odkaz v pätičke našich emailov. Viac informácii ohľadom ochrany súkromia nájdete tu.

Používame Mailchimp ako našu marketingovú platformu. Kliknutím vyššie na prihlásenie sa odberu emailov schvaľujete, že vami zadané informácie budú zaznamenané v v Mailchimpe pre potreby spracovania. Viac o ochrane súkromia v Mailchimpe nájdete tu.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Návšteva Darjeelingu 2014
  4. Čajová záhrada Rohini

Čajová záhrada Rohini

Rohini je jednou z dvoch Darjeelingských záhrad vo vlastníctve rodiny Saria. Do ich vlastníctva sa dostala v roku 1994 po tom, čo bola 30 rokov zatvorená. Kedysi bola s rozlohou 1300 ha jednou z najväčších v Darjeelingu. Z pôvodnej záhrady však ostalo len 28 ha. Táto stará záhrada tvorí dnes jej najvyššiu časť s názvom Tukuriya (záhrada je rozdelená na štyri časti), priamo pod mestom Kurseong. V Tukuriyi sú staré kríčky typu China, ktorých vek je 130 -140 rokov. Aj napriek vysokému veku sú stále produktívne, oberajú sa počas všetkých sezón a druhým zberom dávajú obľúbenú muscatelovú arómu.

Čajová záhrada Rohini 01

Na obrázku je manufaktúra záhrady Rohini.

V strednej výške záhrady sa nachádzajú dve časti Kotidhara a Pailodhora, ktoré boli vysadené v rokoch 1996-97, a nájdeme tu hlavne obľúbené kríčky typu Clonal AV-2 (zaberá plochu asi 24ha) a T-78. Tieto kríčky sa používajú hlavne na klasické Dj pri všetkých troch zberoch. Vyznačujú sa výraznou arómou, ktorá je vyhľadávaná fanúšikmi darjeelingských čajov.

Čajová záhrada Rohini 02

Na obrázku je tips a dva lístky kultivaru AV-2. Tento kultivar pochádza pôvodne z oblasti Doars, ktorá je omnoho nižšia ako Darjeeling. Darí sa mu tu však dobre a v porovnaní s pôvodnými kultivarmi ako P 312 či BB 157 začína rašiť omnoho skôr. Preto ho často nájdeme v prvých FF sezóny.

Najnižšia časť záhrady sa volá Jaberhat a môžete ju vidieť po pravej strane cesty zo Siliguri dlho predtým než prídete k úpätiu darjeelingskej časti himaláje. Táto časť záhrady je pravidelne navštevovaná opicami, pávmi a slonmi. Pestujú sa tu viaceré typy kríčkov, okrem už spomenutých sú tu klony T-383 (vhodný hlavne do nižších polôh, pestuje sa asi na 14ha), ktorý je obzvlášť dobrý na tretie zbery. Ďalej tu nájdeme BB-157, a kríčky vhodné na zelené čaje ako CP-1 a japonské kultivary Yabukita a Fujimidori. Posledným významnejším kríčkom je klon RR-144 Tippy, ktorý produkuje kvalitné čaje a vyznačuje sa veľkou výnosnosťou.

Čajová záhrada Rohini 03

Na obrázku je kultivar Yabukita, ktorý vyrastá stromovo z jedného kmienika, na rozdiel od Fujimidori, ktorý vyrastá kríkovo z mnohých kmienikov.

Pri sadení kríčkov sa počíta s minimálnym vekom 50 rokov a priemerným asi 70-80 rokov. Oberať sa začínajú asi 10 rokov po vysadení, oberajú sa však dovtedy kým sa im darí. Ako som spomenul kríčky v najvyššej časti záhrady majú až 140 rokov.

Príbeh Jethi Kupi a Winter Flush

Záhrada Rohini so sebou nesie jedno tajomstvo, ktoré si vyžaduje zvláštnu pozornosť. Od roku 2013 sa na trhu začal podozrivo skoro objavovať čaj nesúci názov Jethi Kupi, pričom sa označoval raz ako First Flush, raz ako Winter Flush, čo je termín, ktorý doteraz v darjeelingskej čajovej terminológii neexistoval. Jethi Kupi je názov čaju, ktorého domovinou je záhrada Rohini. Pestuje sa na najnižších polohách v časti Jaberhat. TKríčky z ktorých sa tento čaj spracúva začínajú vďaka nízkej polohe, dostatku tepla a 100% zavlažovaniu záhrady horskými prameňmi rašiť už v januári a tak môže Ex-1 vzniknúť už koncom januára, najneskôr začiatkom februára. Je to teda plnohodnotný prvý First Flush v sezóne. Jeho jemná chuť a aróma, ktorá môže byť pre niektorých milovníkov “dardžasov” málo výrazná, patrí navrub nízkej polohe, keďže jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú chuť a arómu čaju je poloha a nadmorská výška.

Čajová záhrada Rohini 04

Zberačky v strednej časti záhrady. Po tom, čo sa kríčky naplno rozrastú zbierajú na jeden krát 2,5kg čerstvých lístkov a denne aj vyše 10kg. Na začiatku sezóny však musia pozorne preberať kríčky, aby odtrhli len dostatočne vyrastené výhonky.

Dôvod prečo sa tento čaj objavil na trhu z čista jasna roku 2013 je, že kríčky sa sadili v rokoch 2002-2003 a 10 rokov trvá kým kríčok dospeje. Od roku 2013 sa teda zbiera ako prvý čaj sezóny. Po Jethi Kupi sa na Rohini postupne zbierajú aj ďalšie kultivary z nižšej časti záhrady. U nás sa tento rok vďaka Martinovi Špimrovi z Teamountain objavil Ex-2 z kultivaru BB 157, minulý rok mal Ex-1 Jethi Kupi. My sme degustovali prierez všetkých prvých zberov s označením Ex (používa sa na menšie Loty do 50kg určené na súkromný odber) a vybrali sme pre Vás Ex-9, ktorý mal podľa nás najhutnejší nálev a najlepšie reprezentoval klasické výrazné a voňavé Darjeelingy. V deň našej návštevy sa práve spracúval Dj-1 (používa sa na označenie veľkých Lotov, nad 50kg, ktoré podliehajú kalkatským burzovým pravidlám).

Názov Jethi Kupi má dva význami. Pochádza z manipurského dialektu a prekladá sa ako jasmínový kvet. Slovo Jethi sa v niektorých miestnych jazykoch používa aj na označenie najstaršej dcéry, čo symbolicky odkazuje na status tohto čaju na záhrade Rohini. Kupi zas znamená lievik, ktorý je nevyhnutnou súčasťou každej degustácie (vyplúva sa doň degustovaných čaj).

Čajová záhrada Rohini 05

Pán B. K. Saria, majiteľ záhrad Rohini a Gopaldhara, v prítomnosti svojej “najstaršej dcéry” Jethi Kupi.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi