Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 10-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 50,10 € a máte dopravu ZADARMO
  • Štítky blogu
Blog
Prečo sa voláme Literárna čajovňa?
31.01.2023
Prečo sa voláme Literárna čajovňa?
Často sa nás pýtate, prečo sa voláme tak ako sa voláme. Je pravda, že názov môže pôsobiť mätúco a človek si pri ňom nepredstaví obchod s čajom ani fir... čítať celé
Aký čaj si vybrať: sypaný alebo sáčkový? Aký čaj si vybrať: sypaný alebo sáčkový?
Sáčkové čaje majú svoje nesporné výhody. Sú ľahko zohnateľné, keďže ich predávajú v každých potravinách, ich príprava je veľmi jednoduchá a spravidla ... čítať celé
Viete, ako si vybrať kvalitný čaj? Viete, ako si vybrať kvalitný čaj?
O kvalite čaju už dnes nájdeme množstvo článkov na internete. Takmer každý čajový eshop má takýto článok a to bez ohladu na to, či predáva kvalitný ča... čítať celé
Zobraziť všetky články
Novinky na email

Poprosíme vás o súhlas so zasielaním emailov na vašu emailovú adresu:

Kedykoľvek sa môžete sa odhlásiť kliknutím na odkaz v pätičke našich emailov. Viac informácii ohľadom ochrany súkromia nájdete tu.

Používame Mailchimp ako našu marketingovú platformu. Kliknutím vyššie na prihlásenie sa odberu emailov schvaľujete, že vami zadané informácie budú zaznamenané v v Mailchimpe pre potreby spracovania. Viac o ochrane súkromia v Mailchimpe nájdete tu.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Thajsko a Vietnam 2016
  4. Čaj na severe Thajska a Královský poľnohospodársky projekt.

Čaj na severe Thajska a Královský poľnohospodársky projekt.

Prvé miesto kam sme sa vybrali za čajom bola dedinka Doi Ang Khang (Doi znamená hora, a toto slovo sa často objavuje pred názvom horských dedín). Je to horská dedina na hraniciach s Barmou vo výške asi 1400 m.n.m. Cesta hore je podobná tej, ktorá vedie na Pezinskú babu, alebo do Banskej Štiavnice zo Žárnovice.

Čaj na severe Thajska a Kráľovský poľnohospodársky projekt 01

Doi Ang Khang je v údolí vo výške 1400 m.n.m. obklopenom horami a džunglou.

Na rozdiel od spomínaných ciest je táto v 100% stave a občas sa dokonca dá vidieť ľudí z miestnych dedín ako ju zametajú od napadaného ihličia. Už príchod naznačuje, že to kam ideme nebude rozvojový svet. Dominantou Doi Ang Khang je Kráľovská poľnohospodárska stanica (Royal agricultural station). V praxi je to jedna obrovská biofarma, kde sa pestuje ovocie, zelenina, kvety, liečivé byliny a v neposlednom rade aj čaj. Práve Kráľovský poľnohospodársky projekt má zásluhu na tom, že sa v Thajsku pestuje výborný čaj, a tak je dobré ho spomenúť.

Čaj na severe Thajska a Kráľovský poľnohospodársky projekt 02

Stanica Doi Ang Kanhg sa vyznačuje možstvom kvetových záhonov všade kam vám padne zrak.

Ako to začalo?

Thajsko dlho čelilo problému chudoby v severných horských oblastiach, najmä v pohraničí. Tá so sebou niesla niekoľko ďalších problémov. Pôvodný spôsob poľnohospodárstva využíval vo veľkej miere vypaľovanie. Jeho dôsledkom bolo silné odlesňovanie a na to nadväzujúce problémy erózie a odvodňovania týchto strmých horských oblastí. Ďalším problémom bolo, že miestny obyvatelia využívali ako zdroj obživy pestovanie ópiových makovíc, na čo nadväzoval problém drogového priemyslu, výroba a pašovanie heroínu a existenciu drogových a pašeráckych ozbrojených skupín v pohraničí. Oficiálne zdroje uvádzajú rok 1969 ako začiatok novej éry. Jeho výsosť thajský kráľ Bhumibol Adulyadej vtedy navštívil horskú dedinu Doi Pui a zistil, že miestny obyvatelia majú vyšší životný štandard ako okolité horské kmene. Vďačia za to pestovaniu marhulí, z ktorých predaja majú dobrý príjem. Takto vznikla idea priniesť horským kmeňom alternatívne poľnohospodárstvo, ktoré by nahradilo pestovanie ópia. Práve Doi Ang Khang je miestom, kde sa táto idea začala realizovať.

Čaj na severe Thajska a Kráľovský poľnohospodársky projekt 03

Čajová plantáž vrámci stanice Doi Ang Khang.

Doi Ang Khang

Ang Khang leží vo výške 1400 m.n.m. v horskom prostredí s pomerne miernou klímou. Tu bola vytvorená Kráľovská poľnohospodárska stanica, ktorej cieľom nie je iba produkcia už spomenutých komodít, ale tiež pestovateľský výskum, kultivácia ovocných stromov a agroturizmus. Celá lokalita je krásne čisté miesto, plne kvetových a zeleninových záhonov. Pri dlhšej prechádzke sa dá prejsť okolo sadov venovaných rôznym druhom ovocia, ale tiež okolo rôznyc h arborét a záhrad, keďže jedným z cieľov stanice je obnovenie lesných porastov na severe.

Čaj na severe Thajska a Kráľovský poľnohospodársky projekt 04

Okrem plôch na ktorých sa pestuje je celé okolie posiate džunglou.

Čaj

Čaju sa začala venovať pozornosť v roku 1992 a po určitom výskume sa začalo pokusné sadenie na rôznych miestach. V roku 1995 sa začalo s kultiváciou a v roku 1997 sa vďaka podpore Čínskej republiky (takto sa volá štát na Taiwane, nie pevninská čína) postavili prvé budovy na spracovanie a vyškolili sa prvý odborníci.

Čaj na severe Thajska a Kráľovský poľnohospodársky projekt 05

Kríčky tesne pred zberom. Vďaka zavlažovaniu z potokov majú celý rok dosť vlahy.

Aj v rámci Angkhangskej stanice existuje čajová záhrada s názvom 2000 tea plantation. Tá je veľmi modernou záhradou, ktorá využíva rovnako ako aj celá stanica dômyselný systém zavlažovania. Na hnojenie sa používa živočíšny hnoj a kompost, ktorý si stanica sama vyrába. Pestujú tu dva typy kultivarov, ktoré boli dovezené z Taiwanu a to číslo 12 (Jin Shuan) a číslo 17 (Chin Shin). Produkujú tu štyri typy čajov, menovite zelený (mix kultivarov), oolong č. 12, oolong č.17 a červený čaj (mix kultivarov). Kým zelený čaj nás nízkou kvalitou svojho spracovania vôbec neoslovil, oolongy a červený čaj zanechali príjemný dojem a tak sme ich v obmedzenom množstve vzali so sebou a budú k dispozícii v čajovni.

Čaj na severe Thajska a Kráľovský poľnohospodársky projekt 06

Čajová chyžka. Prístrešok kde sa cez obed oddychuje a popíja čaj.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi